Poznáte históriu peňazí na Slovensku?


Autor: Juraj Lóci, Sales & Financing | 19.07.2023

História peňazí na našom území siaha do obdobia praveku. Prvé papierové peniaze sa začali používať za čias Márie Terézie. Ak vás história peňazí zaujíma, máme pre vás sumár toho najdôležitejšieho. 

Hovorí sa, že peniaze nás neurobia šťastnými. To je síce fakt, ale v dnešnom svete sa bez nich žiť nedá. Osobné financie, ako napríklad platobný účet a karta, termínovaný vklad či online sporiaci účet a zdravý vzťah k peniazom, sú v dnešnej dobe nevyhnutnosťou.
Nie vždy však peniaze existovali vo forme, v akej ich poznáme dnes. Pripravili sme pre vás krátke okienko do minulosti, ktoré vám o histórií peňazí na Slovensku prezradí to najpodstatnejšie.

Od predmincových platidiel až po československú menu alebo Kto vymyslel peniaze?

História peňazí na našom území siaha do čias praveku, kde sa využívali predmincové platidlá v podobe drahých kovov ako zlato a striebro. Potom uzreli svetlo sveta mince a bankovky.

Dôležité míľniky v histórii peňazí môžeme zhrnúť do nasledovných bodov:

  • S razením mincí na území Slovenska začali Kelti. Tie boli napodobeninou grécko-macedónskych mincí.
  • Prostredníctvom Rimanov a Germánov sa na našom území používali aj rímske mince, ako napríklad liate medené mince, zlaté, strieborné a medené cisárske mince.
  • V období veľkého sťahovania národov v 5. – 8. storočí síce Slovania mince nerazili, ale využívali ich ako suroviny v rámci remeselníctva a zároveň preferovali platby v naturáliách.
  • Na Veľkej Morave boli v obehu neskororímske, byzantské i franské mince. Avšak preferovaným výmenným prostriedkom bolo železo v podobe sliezskych misiek a veľkomoravských hrivien.
  • V Uhorskom kráľovstve sa razili denáre na striebornom základe podľa vzoru bavorskej razby, avšak využívané boli aj hrivny, prúty či kotúčiky.
  • V 14. storočí Ján Luxemburský založil v Kremnici mincovňu, kde sa razili uhorské groše podľa vzoru českých grošov, neskôr uhorské florény a dukáty. V čase ekonomickej krízy kvartingy, parvy a malé strieborné dukáty.
  • Koncom 15. storočia dal Ján Turzo raziť guldinery, ktoré boli predchodcami toliarov.
  • V 16. a 17. storočí sa používali veľké a ťažké mince, teda toliare.
  • Menové reformy Leopolda I. spôsobili zavedenie dvoch nových strieborných stredných nominálov – 15-grajciara a 6-grajciara s nižšou reálnou hodnotou a koncom 17. storočia sa razili aj medené mince.
  • Počas panovania Márie Terézie bola v obehu zložitá sústava mincí. Čo je však dôležité, boli vydané prvé papierové peniaze.
  • Počas revolúcie v rokoch 1848/1849 boli v obehu až štyri druhy papierových peňazí.
  • V 2. polovici 19. storočia bola mena krytá zlatom alebo devízami.
  • V roku 1919 vznikla československá koruna.

História peňazí na Slovensku od roku 1939

V roku 1939 vznikla na Slovensku mena, ktorou bola koruna slovenská. V roku 1945 prebehla v rámci Československa menová reforma a od novembra 1945 sa na Slovensku, v Česku i na Morave platilo korunou československou.
V roku 1953 prebehla ďalšia menová reforma s novými papierovými peniazmi i mincami. V 70. rokoch v časoch ČSSR boli vydané nové bankovky s novými témami, ktoré boli u nás kritizované pre farebnosť a obsah. Avšak v zahraničí zožali úspech.

Peniaze v období samostatnej Slovenskej republiky: Ako to s nimi bolo?

So vznikom Slovenskej republiky v roku 1993 vznikla slovenská koruna, ktorou sa platilo až do obdobia vstupu Slovenska do eurozóny. To sa udialo 1. januára 2009 a platidlom na Slovensku sa stala mena euro. Za pripomenutie stojí kurz slovenskej koruny k euru, ktorý bol 30,126 SKK/Euro.

Podľa analytikov výhody prijatia eura stále prevažujú nad nevýhodami. Medzi benefity patrí, napríklad:

  • podstatná eliminácia transakčných nákladov,
  • minimalizácia nákladov na zabezpečenie kurzového rizika, čo je výhodné pre zahraničný obchod,
  • väčšia atraktívnosť Slovenska z pohľadu zahraničných investícií,
  • jednoduchšie cestovanie Slovákov do zahraničia, keďže patríme do eurozóny.

Chcete, aby vaše peniaze boli v bezpečí? Využite možnosť používať bežný účet, uložiť si peniaze na termínovaný vklad alebo online sporiaci účet u nás BKS Bank. V prípade záujmu o naše produkty nás neváhajte kontaktovať.

Zdroje:
https://www.muzeumkremnica.sk/expozicie/lice-a-rub-penazi/dejiny-penazi-na-slovensku/
https://nbs.sk/_img/documents/publik/mu/07_biatec0211_kyjac.pdf
https://siov.sk/wp-content/uploads/2020/03/Peniaze.pdf
https://sita.sk/vofinanciach/analytici-vyhody-eura-prevysuju-jeho-nevyhody/
 


termínovaný vklad

Termínovaný vklad

Zhodnoťte lepšie Váš majetok a získajte atraktívny úrok.

Úver na bývanie

Úver na bývanie

BKS Bank Vás podporí pri realizácii Vašich snov o bývaní.

Online sporiaci účet

Online sporiaci účet

Sporte bezpečne a pohodlne priamo z Vášho domova a vytvorte si železnú rezervu.