Naučte sa, ako sporiť: Správne návyky, ktoré sa vyplatia

Autor: Juraj Lóci, Sales & Financing | 7.10.2022

Začali ste si sporiť už viackrát, ale nikdy ste to nedotiahli do konca? Pravidelné sporenie je najmä o správnych návykoch. Ak sa vám nedarí odložiť si každý mesiac určitú sumu bokom, možno len potrebujete poznať správnu metódu ako na to. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako sporiť a vytvoriť si finančný vankúš.

termínovaný vklad

Prečo je sporenie dôležité? 

Život prináša situácie, ktoré vás môžu zastihnúť nepripravených. Strata práce, pokazené auto či privysoká hypotéka sú všetko výdavky navyše. Ak vám k tomu svieti na účte pár eur alebo dokonca mínus, na psychickej pohode vám to nepridá. Práve nečakané stavy viete v prípade potreby vykryť z usporených peňazí. 

Sporiť si môžete aj na dôchodok a zabezpečiť si tak lepší pocit z budúcnosti. Popri I. a II. pilieri je dobré myslieť aj na tretiu formu šetrenia na dôchodok. Príjemnejším je sporenie na vytúžený sen, ktorým môže byť dovolenka, nový bicykel či vzdelávanie. 

Nech už je váš cieľ sporenia akýkoľvek, je dôležité nájsť metódu, ktorá vám pomôže k jeho naplneniu. 

Metódy sporenia, ktoré fungujú 

S vybranou metódou, ktorej sa budete držať, vám pravidelné sporenie pôjde oveľa jednoduchšie. 

Odložte si každý mesiac 10 % z výplaty

Podľa ekonómov je 10 % minimum, ktoré by ste si každý mesiac mali poslať na sporiaci účet. Ak napríklad zarábate 1 200 eur v čistom, vaša mesačná úspora bude vo výške 120 eur. Za rok ste schopný týmto spôsobom nasporiť až 1 440 eur, čo vôbec neznie zle. 

Ešte sofistikovanejšie je pravidlo 50/20/30:
50 % vyčlenených na nevyhnutné výdavky
30 % vyčlenených na vaše záľuby a voľný čas
20 % určených na sporenie či investovanie

Majte svoj rozpočet pod drobnohľadom

Poslúži vám na to metóda prísne stráženého rozpočtu. Vytvorte si tabuľku, do ktorej si budete zaznamenávať každý váš výdavok, jeho výšku aj účel. Využiť na to môžete aj šikovné mobilné aplikácie. 

Na konci mesiaca získate prehľad o tom, koľko peňazí máte k dispozícii, na čo najviac míňate, a kde viete ušetriť. Na ďalší mesiac už dokážete s peniazmi hospodáriť lepšie. 

Ako prvé si odložte peniaze na úspory

Je vaším problémom to, že na konci mesiaca už nemáte peniaze, ktoré by ste si usporili? Pomôže vám metóda „Najprv zaplať sám sebe“. Ide o to, že ako prvé si z výplaty odložíte peniaze určené na úspory. Následne zaplatíte nevyhnutné výdavky a zvyšok, ktorý vám ostane, môžete využiť podľa ľubovôle. 

Preferujete hotovosť? Rozdeľte ju do obálok

Už veľakrát ste mohli počuť o tom, že pri platbe hotovosťou minieme menej ako pri platbe kartou. Je to jednoduchý psychologický efekt, ktorý nás núti usporiť viac z toho, čo reálne vidíme a držíme v ruke. Prázdna peňaženka bolí viac ako virtuálne čísla na účte. 

S hotovosťou vás naučí pracovať obálková metóda. Vytvorte si obálky s názvami výdavkových kategórií ako bývanie, drogéria či oblečenie. Do každej vložte presne stanovený obnos peňazí. Jediné, čo môžete, je presúvať peniaze medzi obálkami podľa potreby, nie ich však navyšovať. Peniaze, ktoré v obálkach na konci mesiaca zvýšili, sú vaše úspory. 

Aj sporenie v malom sa počíta

Vždy je dôležité začať. Ak sa hneď necítite na odkladanie vyšších súm peňazí, odkladajte si hoci aj euro denne. Prasiatková metóda je efektívna, pretože ani neviete ako, a za mesiac si nasporíte pokojne aj 30 eur. 

Druhy sporenia

Keď už viete, ako najlepšie sporiť, je dobré vedieť aj kde sporiť. Najčastejšou voľbou pre sporenie sú online sporiaci účet a termínovaný vklad. Aký je medzi nimi rozdiel?

Online sporiaci účet je obľúbený pre svoju jednoduchú manipuláciu. Peniaze si naň môžete posielať kedykoľvek v rôznych čiastkach alebo si nastaviť mesačný trvalý príkaz na konkrétnu sumu. Svoje prostriedky na ňom môžete sledovať cez online banking a podľa potreby ich aj bez obmedzení z účtu vyberať. Samozrejme, ak chcete dosiahnuť svoj sporiaci cieľ, peniaze neodporúčame vyberať.

Je ideálny na krátkodobé a strednodobé sporenie napríklad pre vytvorenie železnej rezervy a neočakávané výdavky. Za vedenie účtu neplatíte. 

Termínovaný vklad je vhodný, ak už máte nasporenú vyššiu čiastku a chcete svoje úspory bezpečne uložiť a zároveň zhodnotiť. Dobu uloženia prostriedkov si môžete vybrať od jedného mesiaca do troch rokov. Čím dlhšie svoje úspory na termínovanom vklade ponecháte, tým viac sa vám zúročia. 

V BKS Bank vám radi poradíme, ktorý sporiaci produkt je pre vás vhodný. Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.
 

Online sporiaci účet

Online sporiaci účet

Sporte bezpečne a pohodlne priamo z Vášho domova a vytvorte si železnú rezervu.

termínovaný vklad

Termínovaný vklad

Zhodnoťte lepšie Váš majetok a získajte atraktívny úrok.

Kontokorent na bývanie

Kontokorent na bývanie

S BKS Bank nájdete optimálne financovanie Vašich prianí.